Inimene hakkab alkoholi tarvitama väga erinevatel põhjustel ja võib väga kergelt sattuda alkoholisõltuvuse küüsi. Väga tihti võib olla stressiallikas juba kadunud, aga harjumus tarvitada on alles jäänud. Ja kuna harjumustel on suur jõud, siis on alkoholi tarvitamine läinud sujuvalt üle sõltuvuseks. Sõltuvusest vabaneda omal käel on väga raske, mõnikord lausa võimatu. Nii tekibki nõiaring: tahaks joomist maha jätta aga sõltuvuse tõttu ei suuda. Ja see tekitab omakorda stressi, mis ajab rohkem jooma. Hommikul võib inimene mõelda küll, et nüüd enam ei osta ega tarbi, aga mingi kell kukub ja avastab end jällegi alkoholi peale mõtlemas ja sammud poe suunas seadmas.
Pahatihti on ka nii, et kuna alkohol on juba normaalset vastupanuvõimet saboteerinud, nii vaimselt kui füüsiliselt on halb olla, ollakse väga väsinud ja on üleüldine emotsionaalne madalseis – siis inimene justkui vajabki alkoholi, et end korraks jälle normaalselt tunda. Aga ajapikku läheb aina halvemaks ja halvemaks. Sellest ringist me aitamegi inimesi välja. Sest tegelikult läheb kõik kohe palju paremaks, kui enam alkoholi ei tarbi: paranevad uni, tuju, stressitaluvus, kaob ärevus ja närvilisus, isegi depressiooni sümptomid.
Meie oma kabinettides kohtume inimestega väga erinevas vanuses ja erinevatelt elualadelt. Kunagi pole liiga hilja sõltuvus seljatada, aga mida varem sellega tegeleda, seda parem. Sõnal „alkohoolik“ on väga halb kõla, sest me mõtleme kohe nende kõige hullemate näidete peale. Aga me kõik peame teadvustama, et ka need inimesed ei sündinud sellistena, vaid aastatega probleem süvenes ja arenes – see võib juhtuda kõigiga. Milleks abi edasi lükata ja sellega riskida?
Alkoholivastase kodeerimise hind »
Mis on hüpnoos?
Terapeut teeb kliendile lõdvestuse, mis viib inimese sügavasse rahulikku seisundisse, kus pulss ja hingamine natukene aeglustuvad ning aeglustub ka mõttetegevus. Selline hüpnootiline seisund on justkui midagi une ja ärkveloleku vahepealset. Nagu hakkaks magama jääma, aga mitte päris. Klient kuuleb enam-vähem terve teraapia vältel terapeudi häält, mis teda juhendab. Siinkohal peab ära märkima, et inimesele vastu tema tahtmist midagi sisendada ei saa. Kui inimene on vastu, siis talle ei mõjugi (kui on näiteks tulnud kellegi teise soovil). Mis tähendab ka seda, et teraapiat kartma ei pea, sest inimese peas ei saa vastu tema tahtmist mitte midagi nii-öelda ringi muuta. Kontroll säilib alati kliendil – meie lavahüpnoosiga ei tegele, see on hüpnoosi teistsugune vorm, kus inimene ei pruugi aru saada, mis temaga toimub. Meie juurde tulnud kliendilt kontrolli ära võtta ei saa ning midagi vastu tema tahtmist sisendada ei saa.
Aga kui klient on valmis muutuseks ja võtab need sisendused ise vastu, siis lähevad need sisendused kuulmise kaudu otse alateadvusesse sellises hüpnootilises seisundis. Selle tulemusena on inimesed kirjeldanud hüpnoosi kestvat mõju: kes ei taha enam alkoholi poole vaadata, kellel ajab alkoholi lõhn või maitse südame pahaks, kellel alko peale mõeldes juba tekib vastikus, kellel ei tule tungi peale enam kui enne tekkis isu näiteks teisi inimesi joomas nähes, kes kõnnib poes alkoletist tuimalt mööda, jne. Mõju võib olla individuaalselt erinev, kuid sama eesmärgiga – panna inimest tundma, et ilma alkoholita on tal tunduvalt parem.
Mis on kodeerimine?
Sõna kodeerimine tuleneb arvutitehnikast. Nii nagu arvutisse on sisse kodeeritud kood – kuidas ja mis tingimustel arvuti teatud juhiseid järgib ja ülesandeid ellu viib – nii on ka inimestesse nende eluea jooksul kodeeritud teatud tüüpi kood. Selle koodi alla kuuluvad näiteks kõik need käitumismustrid, mis juhtuvad automaatselt. Näiteks kuidas inimene teatud olukordades reageerib, mille peale närvi läheb, kuidas autoga sõidab, mis harjumused tal on. Ja samamoodi nagu arvutite puhul, kus kõvaketast saab puhastada ja värskendada, et arvuti toimiks kenasti täisvõimsusel ja ilma vingerdusteta, saab ka inimese pead puhastada alateadvuse tasemel. See ei tähenda inimese peas sonkimist, vaid tähendab ainult seda, et ka inimesel lastakse mõtterännaku käigus teha n-ö „restart“, kui ta on omadega natukene puntrasse jooksnud. Nii nagu arvuti vajab aeg-ajalt taaskäivitamist, nii vajab ka inimene aeg-ajalt puhkust ja värskelt alustamist. Sellises seisundis, mõtterännaku käigus, mängimegi läbi olukorrad ja arusaamad, mis võimaldavad inimesel alustada uuesti, korrastatud puhtalt lehelt, uute mõtete ja talle kasuks tulevate uute mustritega. Läbi hüpnoosi ja kodeerimise tehnika on võimalik rääkida otse inimese alateadvusega, kui teadlik teadvus on natukene vaibunud ja tegeleb samal ajal hoopis teistsuguse ülesandega, ning alateadvus võtab omaks positiivsed sisendused.
Kas kodeerida saab mingiks tähtajaks?
Teoreetiliselt saab, aga kuna on teada, et inimene jääb nn. „kaineks alkohoolikuks“ ka peale kodeerimist, siis elu on näidanud, et paljud inimesed hakkavad peale kodeeritud perioodi lõppu uuesti alkoholi tarvitama. Kui kodeeritakse mingiks tähtajaks, siis inimene võib ainult oodatagi seda kuupäeva, millal võib jälle vabalt tarvitama hakata. Seda kõike arvesse võttes pole mingit mõtet kodeerida teatud perioodiks vaid ikka kogu eluks.
Aga, kui selline on kliendi soov, siis oleme ka teostanud tähtaja peale kodeerimist.
Enne kodeerimist peab inimene olema vähemalt 1-2 päeva kaine ning ei tohi tarvitada eelneval päeval ka muid meelemürke. Tavaliselt piisab ühest seansist, mille tulemusena kaob inimesel tung alkoholi järele.