Suitsetamisvastane kodeerimine (sh kanep, e-sigarett, mokatubakas)
Tavaliselt tundub enamus inimestele esimene suits päris rõve, aga siis jääb ikka harjumus külge – kas noorusest teistega nurga taga kimudes, või näiteks vajadusest närve rahustada.
Suitsetama hakates inimene usub, et tal on piisavalt tahtejõudu ja ta suudab suitsetamisest loobuda iga kell. Ja kõik inimesed, kes suitsetavad, teavad, et suitsetamine on tervisele kahjulik. Aga ainult teadmisest kahjuks ei piisa, et seda halba harjumust maha jätta. Sest nikotiin on aine, mis tekitab kehas füüsilist sõltuvust. Seega, pahatihti on tubaka ja nikotiini tarbimist omal käel väga raske maha jätta, vahel isegi võimatu, isegi kui tahaks. Siis jääb ainult loota, et see tervist pöördumatult ei kahjusta. Suitsetamine on teadaolevalt maailmas kõige suurem ära hoitavatest surmade põhjustajast. On ka teada, et kopsuvähki haigestunud inimestest 75% olid eelnevalt suitsetajad. Tubakasuitsus sisalduvad erinevad kantserogeenid (mida on üle 70) on otsesteks vähi põhjustajateks.
Aga kui inimene tarbib nikotiini muul moel, näiteks e-sigaretis, mokatubakana jne, siis ka nikotiin ise on mürkaine, mis mürgitab keharakke. Nikotiin lisaks aitab kaasa ka kasvajarakkude ülikiirele paljunemisele, surub alla keha naturaalset kaitsevõimet näiteks võidelda vähiga ja isegi muudab vähiravi vähem efektiivseks.
Suitsetamist jm nikotiini tarbimist proovida vähendada ka tavaliselt ei aita, sest see ergastab meie ajus retseptoreid samamoodi, hoolimata kogusest. Ja tegelikult jääb see õige dopamiini laks saamatagi, mis tähendab et lõpuks võib inimene isegi veel rohkem tarbima hakata. Võib ka tekkida selline nõiaring, et tahaks suitsetamist maha jätta aga sõltuvuse tõttu ei suuda, mis tekitab omakorda stressi. Stressis suitsusõltlane haarab aga veel tihedamini järgmise sigareti järele. Kuidas sellest nõiaringist siis välja pääseda?
Siin tuleb appi hüpnoteraapia. Suitsetamisest loobumine toimub kuni kahetunnise seansi ajal hüpnoteraapia ja kodeerimise näol, mis vähendab koheselt tungi nikotiini või tubakat tarvitada. See protsess aitab inimesel üle saada sõltuvusest. Tavaliselt on inimesed kirjeldanud järgmist mõju:
Mõnel on kohe kergem hingata, nagu kopsud saaksid justkui rohkem õhku täis. Mõnel läks peale seanssi nikotiinist eemale hoidmine hoopis ladusamalt, kui arvasid, sest kartsid ikka et suur tung tuleb peale aga ei tulnud. Mõnedel, kes mõne aja möödudes ikka panevad suitsu uuesti ette, hakkab paha ja viskavad selle kiirelt minema. Hüpnoosi mõju võib olla individuaalselt erinev, aga tulemus sama – inimesel kaob tung tarbida tubaka- ja nikotiinitooteid ja sellega ka sõltuvus.
Mis on hüpnoos?
Terapeut teeb kliendile lõdvestuse, mis viib inimese sügavasse rahulikku seisundisse, kus pulss ja hingamine natukene aeglustuvad ning aeglustub ka mõttetegevus. Selline hüpnootiline seisund on justkui midagi une ja ärkveloleku vahepealset. Nagu hakkaks magama jääma, aga mitte päris. Klient kuuleb enam-vähem terve teraapia vältel terapeudi häält, mis teda juhendab. Siinkohal peab ära märkima, et inimesele vastu tema tahtmist midagi sisendada ei saa. Kui inimene on vastu, siis talle ei mõjugi (kui on näiteks tulnud kellegi teise soovil). Mis tähendab ka seda, et teraapiat kartma ei pea, sest inimese peas ei saa vastu tema tahtmist mitte midagi nii-öelda ringi muuta. Kontroll säilib alati kliendil – meie lavahüpnoosiga ei tegele, see on hüpnoosi teistsugune vorm, kus inimene ei pruugi aru saada, mis temaga toimub. Meie juurde tulnud kliendilt kontrolli ära võtta ei saa ning midagi vastu tema tahtmist sisendada ei saa.
Aga kui klient on valmis muutuseks ja võtab need sisendused ise vastu, siis lähevad need sisendused kuulmise kaudu otse alateadvusesse sellises hüpnootilises seisundis.
Mis on kodeerimine?
Sõna kodeerimine tuleneb arvutitehnikast. Nii nagu arvutisse on sisse kodeeritud kood – kuidas ja mis tingimustel arvuti teatud juhiseid järgib ja ülesandeid ellu viib – nii on ka inimestesse nende eluea jooksul kodeeritud teatud tüüpi kood. Selle koodi alla kuuluvad näiteks kõik need käitumismustrid, mis juhtuvad automaatselt. Näiteks kuidas inimene teatud olukordades reageerib, mille peale närvi läheb, kuidas autoga sõidab, mis harjumused tal on (näiteks mingit tegevust alustades või lõpetades teha suits). Ja samamoodi nagu arvutite puhul, kus kõvaketast saab puhastada ja värskendada et arvuti toimiks kenasti täisvõimsusel ja ilma vingerdusteta, saab ka inimese pead puhastada alateadvuse tasemel. See ei tähenda inimese peas sonkimist, vaid tähendab ainult seda, et ka inimesel lastakse mõtterännaku käigus teha n-ö „restart“, kui ta on mingisse mustrisse väga kinni jäänud. Nii nagu arvuti vajab aeg-ajalt taaskäivitamist, nii vajab ka inimene aeg-ajalt puhkust ja värskelt alustamist. Sellises seisundis, läbi hüpnoosi ja kodeerimise tehnika on võimalik rääkida otse inimese alateadvusega, mis võtab omaks positiivsed sisendused. Sellises seisundis tegeleme ka tungi ja vajaduse vähendamisega nikotiini vastu.
Mida veel silmas pidada?
Peale kodeerimist on soovitatav mõnda aega, kindlasti nädal hoiduda alkoholi tarbimisest. Eriti kui alkoholi tarbides tekib tung suitsetada, aga igal juhul just sellel põhjusel, et alkoholi tarbides kaovad inimesel ära teatud piirid, ning on pea võimatu alkoholijoobes olles vastupanu osutada soovile suits ette panna. Selle pärast me ei soovita ka suitsetamisevastasele kodeerimisele tulles eelneval päeval (vähemalt 24h) alkoholi ega muid aineid üldse tarbida – et vaim oleks valmis ja puhanud ning et muud ained ei segaks hüpnoosi mõju.
Lisaks peab märkima, et kuna nikotiin ON füüsilist sõltuvust tekitav aine, siis klient võib kogeda mõningat ebamugavust esimese nädala jooksul peale seanssi. Selle pärast, et kuna nikotiin väljub kehast umbes nädalaga, siis väljudes ja selle koguse vähenedes saadetakse ajule signaal, et oleks vaja uut kogust juurde – see ongi see ebamugavustunne ja mõningane rahutus – kuigi see võib ka olemata olla, sest see oleneb inimesest. Aga see on hea märk, et nikotiin on kehast väljumas ja tuleb ainult natukene veel oodata. Kõige suurem nikotiini kogus väljubki esimeste päevadega, peale seda läheb juba tunduvalt lihtsamaks.