Millised on alkoholitarvitamise riskipiirid?

Levinud arvamus on, et mõõdukuse piiri võib hinnata enesetunde järgi - kuni end purju ei joo, halvasti ei tunne ja elu on kontrolli all, oleks nagu kõik korras.

Siin on aga kaks probleemi. Esiteks algab alkoholi kahju organismile juba väikestest kogustest. Teiseks kipuvad inimesed joodud koguseid alahindama.

Alkohoolsed joogid on erineva alkoholisisaldusega. Pole oluline, kas juuakse siidrit, õlut, veini või viina, tähtsad on kogused.

Selleks, et neid õigesti hinnata, on kasutusele võetud alkoholiühiku mõiste. 1 alkoholiühik on 10 g puhast alkoholi ehk etanooli. Etanool aga on uimasti ja organismile mürgine aine.

Selleks, et leida mitu alkoholiühikut üks või teine jook sisaldab, tuleks kasutada valemit kus korrutame koguse liitrites, kanguse protsentides ja selle omakorda alkoholi erikaaluga.
Näiteks pooleliitrise, 5,2% kangusega õlle puhul näeb valem välja nii: 0,5 x 5,2 x 0,798 = 2,1 alkoholiühikut.

Kuidas siis teada, kust jookseb piir? Esiteks, igasse nädalasse peab jääma vähemalt kolm alkoholivaba päeva. Teiseks, päris ohutut alkoholikogust ei olegi olemas. Uuringutele toetudes on leitud, et teatud piirini on terviserisk väike. Juues aga üle riskipiiri, suurenevad ka terviseriskid hüppeliselt.

Naiste puhul on päevaseks maksimaalseks alkoholikoguseks mis jääb madala riski piiridese, 2 ühikut (1,1 klaasi 4,5% siidrit või 0,95 klaasi 5,2 % õlut või 1,5 pitsi 40% kanget alkoholi või 1,8 väikest klaasi 12% veini).
Meeste puhul on alkoholikogus, mis jääb madala riski piiridese, 4 ühikut päevas (2,2 klaasi 4,5% siidrit või 1,9 klaasi 5,2 % õlut või 3 pitsi 40% kanget alkoholi või 3,6 väikest klaasi 12% veini).

Rasedad ja alaealised aga ei tohi üldse alkoholi juua. Inimesed, kellel on mõni haigusseisund või võtavad ravimeid, peavad kindlasti enne alkoholi tarvitamist nõu pidama oma arstiga.

Kui jood alla riskipiiri, siis ära kindlasti koguseid suurenda. Kui jood üle riskipiiri, siis soovitame viivitamatult koguseid vähendada, sest nii väldid terviseriske. Alkoinfo.ee lehelt leiad mugava alkokalkulaatori, mis aitab arvutada ühikuid, jälgida joodud koguseid ja pidada alkoholipäevikut. https://alkoinfo.ee/et/moodukus/moodukuse-piires/kalkulaator-httpkalkulaator-alkoinfo-ee

Tervise Arengu Instituut, www.alkoinfo.ee

Vajad abi? Loe lähemalt: Alkoholivastane kodeerimine


Võta terapeudiga ühendust »